Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

Δυο λόγια από τους αποφοίτους του 1989

Το 1989 αποχαιρετήσαμε με την ιδιότητα του μαθητή το Λύκειο Πολιχνίτου. Το 2009, 26 από τους τότε αποφοίτους, καταφέραμε να συναντηθούμε όλοι μαζί και να επισκεφθούμε το σχολείο απ' όπου αποφοιτήσαμε.
Στις 9 Μαϊου 2009, ο τότε χημικός μας καθηγητής, Νικέλλης Ευστράτιος, μας  υποδέχτηκε ως Λυκειάρχης πλέον στο σχολείο μας ( ο μόνος που έχει παραμείνει στο σχολείο), όπου ήταν συγκεντρωμένοι και 11 ακόμα καθηγητές μας. Μας επεφύλαξαν μια ζεστή υποδοχή και μια τέλεια φιλοξενία, μοιράζοντας αναμνηστικά δώρα και βιβλία από τις εκδόσεις του σχολείου σε όλους μας.
Τριγυρνώντας στους ίδιους χώρους και στις αίθουσες που πριν 20 χρόνια περάσαμε τα μαθητικά μας χρόνια νοιώσαμε απέραντη χαρά, ενθουσιασμό και νοσταλγία. Οι αναμνήσεις αυθόρμητα έγιναν διηγήσεις, που ακούστηκαν στους άδειους διαδρόμους.
Όλοι ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα με την σημερινή εικόνα του Λυκείου. Αίθουσα φυσικών επιστημών με σύγχρονο και πλούσιο εξοπλισμό, βιβλιοθήκη, εκδόσεις βιβλίων, έπαθλα από αθλητικούς αγώνες, αναμνηστικά από εκπαιδευτικές εκδρομές είναι λίγα από όλα αυτά, που εμείς ως μαθητές δεν είχαμε τη χαρά να έχουμε στη μαθητική ζωή μας.
Όλοι συγχαίρουμε τους υπεύθυνους, που νοιώθοντας το σχολείο σαν σπίτι τους προσπάθησαν και πέτυχαν τη μεταμόρφωσή του σε όλους τους τομείς. Ταυτόχρονα θέλουμε να ευχαριστήσουμε για την όμορφη υποδοχή και φιλοξενία στο σχολείο.
Τέλος προτρέπουμε όλους τους αποφοίτους του Λυκείου να κάνουν κάτι ανάλογο. Θα ζήσουν όμορφες στιγμές και θα αποζημιωθούν με το παραπάνω για το χρόνο που θα διαθέσουν

Οι απόφοιτοι του 1989