Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

project

Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ

Δείτε την περιοχή μας απο ...ψηλά

Η περιοχή του Δήμου Πολιχνίτου περιλαμβάνει τον Πολιχνίτο και τις πρώην Κοινότητες Βρίσας, Βασιλικών, Λισβορίου και Σταυρού
Ο Πολιχνίτος ήταν Δήμος από παλιά εξαιτίας και των εξαιρετικών θερμοπηγών που διαθέτει. Πρόκειται για τις θερμότερες πηγές στον Ελλαδικό χώρο με θερμοκρασία που υπερβαίνει τους 80 βαθμούς .
Εκτός από τον παραδοσιακό οικισμό του Πολιχνίτου, με τα πέτρινα σπίτια και τα πλακόστρωτα, που έχει χαρακτηρισθεί και σαν διατηρητέος, περιλαμβάνει ακόμα το γραφικό λιμάνι της Σκάλας Πολιχνίτου, στον Κόλπο Καλλονής και τη τουριστική παραλία της Νυφίδας με την πολύ καλή πλαζ.
Η
Σκάλα Πολιχνίτου αποτελεί το σημαντικότερο λιμάνι στον φημισμένο Κόλπο Καλλονής με τις ξακουστές σαρδέλλες, τα χτένια και τα γευστικότατα άλλα ψάρια και θαλασσινά.
Ένας πρωινός καφές στα καφενεδάκια του λιμανιού και ένα ουζάκι στις ταβερνίτσες της περιοχής θα μείνουν πάντα αξέχαστα στον επισκέπτη.

H Νυφίδα έχει ίσως την καλύτερη παραλία του Κόλπου Καλλονής με πολύ ζεστά νερά, που κάνουν το κολύμπι απόλαυση για μικρούς και μεγάλους.

Στη Βρίσα ανήκουν τα Βατερά και ο Aγιος Φωκάς.

Στη Βρίσα υπάρχει ο Ιερός Ναός της Ζωοδόχου Πηγής με το μοναδικό ξυλόγλυπτο τέμπλο και αρκετές παλιές εικόνες. Επίσης υπάρχει η Συλλογή Φυσικής Ιστορίας Βρίσας με εξαιρετικά απολιθωμένα ευρήματα της περιοχής, πετρώματα και ταριχευμένα ζώα. Σε μικρή απόσταση βρίσκεται και ο Γατελούζικος "Παλιόπυργος"

Τα Βατερά είναι μια από τις μεγαλύτερες και ομορφότερες παραλίες της Ελλάδας, ένα από τα σημαντικότερα τουριστικά θέρετρα του νησιού.

To ακρωτήρι τουΑγίου Φωκάδιαθέτει το γραφικό αλιευτικό καταφύγιο και τα ερείπια των Παλαιοχριστιανικών ναών που είναι χτισμένα πάνω στο ιερό του Διονύσου

To Λισβόρι και τα Βασιλικά διαθέτουν γραφικά λιμανάκια και όμορφες παραλίες στον Κόλπο Καλλονής. Το Λισβόρι έχει αξιόλογη γεωργική παραγωγή, ενώ τα Βασιλικά διαθέτουν πηγές νερού που σχηματίζουν γραφικούς καταρράκτες.

Τέλος ο Σταυρός είναι το μικρότερο χωριουδάκι της περιοχής με εξαιρετική ησυχία και πλούσια φύση.