Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

Η συνάντηση των αποφοίτων του 1984 του Λυκείου μας

Οι απόφοιτοι του Λυκείου μας το σχολικό έτος 1983-84 συναντήθηκαν στο σχολείο μας ύστερα από 25 χρόνια από την αποφοίτησή τους. Μαζί τους και μερικοί συμμαθητές τους για κάποια χρόνια, που τελικά για διάφορους λόγους δεν είχαν αποφοιτήσει από το Λύκειό μας.
Είχαν την καλή διάθεση να καλέσουν και τους καθηγητές τους της χρονιάς εκείνης. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 8- Αυγούστου 2009 στο χώρο του Λυκείου.
Στους αποφοίτους μας και τους δασκάλους τους προσφέρθηκαν από το σχολείο μας αναψυκτικά και τους δόθηκαν 6 βιβλία (των ομάδων σχολικών δραστηριοτήτων και του διευθυντή) καθώς επίσης και ένα αναμνηστικό ενθύμιο της αποφοίτησης και της συνάντησής τους. Τα ονόματα όλων των «παιδιών» και των καθηγητών της σχολικής εκείνης χρονιάς φαίνονται στις δυο όψεις του παραπάνω αναμνηστικού.
Ξεναγήθηκαν στους χώρους του διδακτηρίου, φωτογραφήθηκαν και .θυμήθηκαν. Στη συνέχεια παρέθεσαν γεύμα στους καθηγητές τους στο κέντρο του συμμαθητή τους Γιάννη Χαχαδάκη, στο ξενοδοχείο Αφροδίτη στα Βατερά.
Το Λύκειό μας εκφράζει θερμές  ευχαριστίες στους αποφοίτους του (όχι  μονάχα στους παραπάνω) που δεν το ξεχνούν και είναι στη διάθεσή τους πάντα.