Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

project

Ο πρωτογενής τομέας της Οικονομίας στα Βασιλικά του 20ου αιώνα.

Β. η τελική εργασία. Επειδή δεν μπορέσαμε να βρούμε χρηματοδότη για την έκδοση της εργασίας μας την παρουσιάζουμε εδώ.

1. Εξώφυλλο

2. Πρόλογος-εισαγωγή-αλιεία

3. Γεωργία - κτηνοτροφία

4. Ορυκτός πλούτος (πλήρες με φωτογραφίες)

5. Πευκοδάσος

6. Ορυκτός πλούτος (χωρίς φωτογραφίες)

Α. Λίγα λόγια στην αρχή της προσπάθειας

Τα Βασιλικά είναι το πρώτο χωριό του Δήμου Πολιχνίτου καθώς φτάνεις σ' αυτόν από τη Μυτιλήνη.

Το όνομα Βασιλικά στην αρχή δίνονταν συνολικά στα χωριά της περιοχής του σημερινού Δήμου Πολιχνίτου, το χωριό δε αναφέρονταν ως Βασιλικιώτης. Η θέση του χωριού κοντά στην αρχαία Πύρρα παραπέμπει στη σχέση του μ' αυτήν. Είναι λογικό οι κάτοικοι της Πύρρας, που γλίτωσαν απ' την καταστροφή της να παρέμειναν σε μικρούς οικισμούς στην γύρω περιοχή. Η Πύρρα καταστράφηκε, άφησε όμως το όνομά της στον Κόλπο και στο πευκοδάσος της περιοχής (Πυρραίων Εύριππος και Πυρραίον Όρος) και φυσικά τους ανθρώπους της, που κατάφεραν να επιβιώσουν. Οι οικισμοί διάσπαρτοι στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Πολιχνίτου συνενώθηκαν σιγά-σιγά για να οδηγηθούμε στη σημερινή οικιστική διάρθρωση της περιοχής μας.
Τα Βασιλικά (το όνομα απ' την εξόριστη βασίλισσα Ειρήνη την Αθηναία. Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Βασιλικών Λέσβου "ο άγιος Ραφαήλ" www.vasilika-lesvos.gr/) κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας ήταν το διοικητικό κέντρο της περιοχής μας (έδρα ναχιγιέ) και η ανάπτυξή των διατηρήθηκε μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα. Τις τελευταίες δεκαετίες όμως έχει μειωθεί πληθυσμιακά με μεγαλύτερο ρυθμό απ' τα υπόλοιπα χωριά της περιοχής.
Κατά την περίοδο της ακμής τους τα Βασιλικά είχαν ξεχωριστούς οικονομικούς πόρους, οι οποίοι απασχολούσαν αρκετό εργατικό δυναμικό. Οι πόροι αυτοί ήταν:
1. Η εκμετάλλευση του πευκοδάσους, κύρια με την ρητινοσυλλογή
2. Η λειτουργία των μεταλλείων λευκόλιθου της περιοχής.
3. Η γεωργική καλλιέργεια όχι μονάχα της ελιάς αλλά και άλλων καλλιεργειών στον κάμπο, οι οποίες ενισχύονταν απ' τα νερά των πηγών της Πέσσας. Μαζί με τη γεωργία και η κτηνοτροφία είχε σημαντικό πεδίο ανάπτυξης.
4. Η ύπαρξη του κόλπου Καλλονής μπορεί να μη δημιούργησε στα Βασιλικά μεγάλη ώθηση προς την αλιεία έδωσε όμως ψωμί σε αρκετές οικογένειες.

Αυτούς τους τομείς της πρωτογενούς παραγωγής στα Βασιλικά, οι οποίοι παραμένουν πάντα εν δυνάμει παραγωγικοί συντελεστές, έχει ως στόχους προσέγγισης η εργασία αυτή της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Λυκείου μας.

Στην ομάδα συμμετέχουν όλοι οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου με επικεφαλής τους μαθητές που κατάγονται κα ζουν στα Βασιλικά: 1. Θερμιώτη Στρατή, Καλαγάνη Μαρίνα, Καλογήρου Λίνα, Ματέλλη Κλεάνθη και Ψάνη Ευδοξία.

Συντονίζουν οι καθηγητές Τριανταφυλλίδου Ντίνα (φυσικής Αγωγής) και Νικέλλης Στρατής (χημικός)