Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

project

Ο "Μπάλος" ... ξαναχτύπησε

Ο μουσικοχορευτικός σύλλογος ΄΄Ο Μπάλος΄΄ στην προσπάθεια του να διασώσει την ιστορική μνήμη μέσα από εκείνα τα στοιχεία της παράδοσης που έχουν τη δυνατότητα και πρέπει να επιζήσουν, προετοίμασε και παρουσίασε στις 6/11/2009 στο Πολύκεντρο Πολιχνίτου μια εορταστική εκδήλωση αφιερωμένη στην απελευθέρωση του νησιού το 1912, και επομένως της περιοχής μας, από τους Τούρκους. Η γιορτή περιλάμβανε:

•προβολή οπτικο-ακουστικού υλικού (DVD), που δημιούργησαν τα μέλη του Συλλόγου, και στο οποίο επισημαίνονταν τα βασικά ιστορικά στοιχεία.
•Ένα θεατρικό δρώμενο στην τοπική διάλεκτο που εξιστορούσε, μέσα απ' τη ζωή μιας Πολιχνιάτικης γειτονιάς, τα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν το Νοέμβρη και το Δεκέμβρη του 1912 καθώς και τις επιπτώσεις τους στην καθημερινή ζωή, στα συναισθήματα και τις σχέσεις των ανθρώπων της εποχής εκείνης. Η συγγραφή και δραματοποίηση του δρώμενου, έγινε από τους Δημήτρη και Σταυρούλα Νικέλλη.

Στο δρώμενο έπαιξαν οι :

o Πηνελόπη Βουνάτσου
o Μαρία Ιγγλέζου
o Σταυρούλα Νικέλλη
o Ελένη Παπαφιλίππου
o Αγγελική Σαντή
o Ευαγγελία Συκά

και τα παιδιά:

Δημήτρης και Στέλιος Πανσεληνάς

Ταξιάννα και Γιώργος Παπαφιλίππου

Άννα Τσιτσάνου

Παραδοσιακούς τοπικούς χορούς από το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου

Στην εκδήλωση χόρεψαν όλες οι προαναφερθείσες καθώς και οι:
Ευαγγελία Βαρουτέλλη, Ελένη Βουλαλά, Βάσω Καββαδά, Μεταξία Καλαθά, Ειρήνη Ματζουράνη, Τασούλα Σαντή, και Μυρσίνη Φώτα.

•Το παραδοσιακό τραγούδι "Στο νησί της Λέσβου", το οποίο τραγουδιόταν άλλοτε στις σχολικές γιορτές και δεν υπάρχει καταγραμμένο σήμερα.

Τέλος κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης τιμήθηκε, με την αναγόρευσή του σε επίτιμο μέλος του Συλλόγου και με μια αγκαλιά λουλούδια, ο συντοπίτης μας Στρατής Τσολάκης (ή Λιαδέλ(ι)) για την πολύπλευρή βοήθειά του στη διατήρηση της τοπικής παράδοσης και στις δραστηριότητες του Συλλόγου.

Έτσι ο Σύλλογος υλοποιεί τη σοφή ρήση: 'Ανέβηκα στους ώμους των πατέρων μου, για να δω μακρύτερα το μέλλον"