Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

project

Χορευτικός Σύλλογος «Ο Μπάλλος»

Το Φθινόπωρο του 2008 ιδρύθηκε στον Πολιχνίτο ο παραπάνω χορευτικός Σύλλογος με τμήματα α) ρυθμικής γυμναστικής  νηπίων, β) χορού παιδιών δημοτικού σχολείου και γ) χορού ενηλίκων.
Τη διδασκαλία ανέλαβαν η Βουλαλά Ελένη για τη ρυθμική και ο Τσιτσάνος Λευτέρης για το χορό.
Το πρώτο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου αποτελούν οι:

1. Παπαφιλίππου Ελένη, πρόεδρος
      2. Σαντή Αναστασία, γραμματέας
      3. Βουλαλά Ελένη, ταμίας
      4. Καββαδά Βάσσω, μέλος
      5. Καρακλά Στέλλα, μέλο

Την άνοιξη του 2009 πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις του Συλλόγου. Στις 23 Μαϊου για τα παιδιά και στις 5 Ιουνίου για τους μεγάλους.
Η εκδήλωση της 5ης Μαϊου είχε εξαιρετική επιτυχία. Σε ένα κατάμεστο πολιτιστικό κέντρο ξεκίνησε με ένα θεατρικό δρώμενο σε ντόπια διάλεκτο για την «αφλουγή στ' γειτουνιά» γραμμένο απ' την Τσιτσάνου Νικέλλη Σταυρούλα, ακολούθησαν οι τοπικοί χοροί συρτός - μπάλος και καρσιλαμάς, κάτω απ' το ήχο του τενεκέ (που συντρόφευε παλιά τους χορούς ως το πιο εύκολο ...μουσικό όργανο) που έπαιζε και τραγουδούσε ο Στρατής Τσολάκης (του Λιαδέλ(ι)) και ολοκληρώθηκε με 10 χορούς απ' όλη την Ελλάδα από το χορευτικό των γυναικών με παραδοσιακές στολές.
Η όλη εκδήλωση πλαισιώνονταν τμηματικά με επεξηγηματική προβολή για την παράδοση, τους χορούς και τα τραγούδια του τόπου που ακολουθούσαν.Η δημιουργία του σχετικού DVD ήταν των καθηγητριών του Λυκείου Πολιχνίτου Γκούρα Άννας, φιλολόγου και Μητσιώρη Βάιας, πληροφορικής, ενώ τα κείμενα διάβασε η καθηγήτρια του Γυμνασίου Πολιχνίτου Βουτσά Θεοδώρα.
Το θεατρικό δρώμενο παρουσιάστηκε από τις:
Βουνάτσου Πηνελόπη, Συκά-Καλαθά Μεταξία, Παπαφιλίππου Ελένη, Σαντή Αναστασία και Τσιτσάνου-Νικέλλη Σταυρούλα. Συμμετείχε και ο Τσιτσάνος Λευτέρης.
Χόρεψαν οι:
Βαρουτέλλη Ευαγγελία, Βουλαλά Ελένη, Βουνάτσου Πηνελόπη, Γκούρα Άννα, Καββαδά Βάσσω, Καρακλά Στέλλα, Μάμμα Αποστολία, Ματζουράνη Ρένα, Μητσιώρη Βάια, ΠαπαφιλίππουΕλένη, Σακιολάρη Ειρήνη, Σαντή Τασούλα, Στρόρα Μπουρμπούκη, Συκά Ευαγγελία, Συκά Μαρία και Φώτα Μυρσίνη.