Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ

Σας καλούμε να πάρετε μέρος στον διαγωνισμό γνώσεων που ξεκινάμε στην ιστοσελίδα μας. Μάθετε γι' αυτόν:

1. Σε ποιούς απευθύνεται: Σε όλους όσους έχουν τη διάθεση χωρίς κανένα περιορισμό. Οι καθηγητές του Λυκείου μας μπορούν να πάρουν μέρος αλλά δεν ...κερδίζουν.

2.. Γιατί να πάρω μέρος: Όπως κάθε διαγωνισμός γνώσεων, έτσι και τούτος έχει βασικά σαν στόχο τη διασκέδαση όσων συμμετέχουν. Τούτος έχει επιπλέον ως στόχο να συνηθίσει στους παίκτες να ψάχνουν για να βρίσκουν πληροφορίες.

3. Πως θα πάρω μέρος: πατώντας εδώ (ή στην αρχική μας σελίδα στις "ερωτήσεις") θα εμφανίζονται οι ερωτήσεις της κάθε περιόδου. Κάθε περίοδος του διαγωνισμού θα καθορίζεται στην αρχή της σελίδας των ερωτήσεων. Οι ερωτήσεις θα δημοσιεύονται μία κάθε βδομάδα και θα μορείτε να απαντάτε κάθε μια χωριστά ή όλες μαζί μέχρι το τέλος της κάθε περιόδου κανοντας κλικ στη λέξη απάντηση που θα βρίσκεται στο τέλος της ερώτησης. Στο mail που θα στέλνετε γράφετε ως θέμα: "διαγωνισμός" και υπογράφετε με το όνομα ή κάποιο ψευδώνυμό σας.

4. Ποιοι κερδίζουν: Οι τρεις που θα έχουν τις περισσότερες σωστές απαντήσεις σε κάθε περίοδο. Αν υπάρχουν περισσότεροι θα γίνεται κλήρωση. Τα ονόματα των νικητών θα δημοσιεύονται στη σελίδα μας.

5. Τι θα κερδίζουν οι νικητές: Οι νικητές θα κερδίζουν βιβλία που θα μας προσφέρουν δωροθέτες. Σε καθέναν που θα συμμετάσχει -αν δεν είναι μαθητής του Λυκείου μας - ανεξάρτητα απ' τις απαντήσεις που θα δώσει θα του δοθούν αναμνηστικά τεύχη των εκδόσεων της Περιβαλλοντικής Ομάδας μας.

Ξεκινάμε !!!