Ιστορική Ανασκόπηση
Η ζωή στο σχολείο μας
Φυσικό Περιβάλλον
Σκέψεις για μια ελκυστικότερη Χημεία
Γιατί αξίζει να επισκευτείς την περιοχή Πολιχνίτου (8/10/07)
Απαξίωση του ελληνικού εκπαιδευτικού (και όχι μόνο) συστήματος
Τρείς παραλλαγές του Δημοτικού άσματος περι της Δρακοκοντίας του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή Πολιχνίτου
ΣΧ0ΛΑΙ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ
Ημέρα των Φώτων: Αγιασμός των υδάτων
Ο Καλιάμπεης, τα χτένια του Κόλπου Καλλονής και η παρολίγο Τουρκοϊταλική σύγκρουση.
Μια διαφορετική έκφραση της λαϊκής παράδοσης (Η ΛΕΣΒΟΣ άνοιξη 2009)
Η ιστορία της εκπαίδευσης στη Βρίσα. (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Ο Δάσκαλος Γεώργιος Ταξείδης και το "Βιβλίον Ιστορίας του Σχολείου Βρισάς (Αντίλαλος Βρίσας Ιούν2009)
Η μοναστική ζωή στον Πολιχνίτο
Η βιομηχανική Βρίσα του 20ου αιώνα
Εκφράσεις ζωής και πολιτισμού
Οι ρίζες
Ένας υπέροχος φίλος: Ο Κόλπος Καλλονής
Χημείας Οδύσσεια
Το καταλόι της Παναγίας στη Βρίσα Λέσβου

- Τηλεφωνήστε μας

project

Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ στο λύκειό μας

2011-12 Με αφορμή ένα διαγωνισμό ανακύκλωσης που οργανώθηκε απο τους Δήμους, οι μαθητές συγκέντρωσαν περίπου 850 μπουκάλια. Το σχετικό άρθρο μπορείτε να το διαβάσετε στη σχολική εφημερίδα μακρύ σοκάκι

30-9-10 Το χαρτί που συγκεντρώθηκε έφτασε περίπου στους 8 τόνους. Διαπιστώσαμε ότι η συνγκέντρωσή του ήταν πιό εύκολη από την προώθησή του η οποία έγινε τελικά με 2 αυτοκίνητα που διέθεσε ο Δήμος Πολιχνίτου.

4-6-10 Συνεχίστηκε όλη τη χρονιά η διαδικασία ανακύκλωσης υλικών στο σχολείο μας. Η προσπάθειά μας αυτή ενισχύθηκε με τους ειδικούς κουβάδες για πλαστικό και αλουμίνιο που μας προμήθευσε η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λέσβου. Πρόβλημα έχει δημιουργηθεί με την πολύ μεγάλη ποσότητα χαρτιού που έχει μαζευτεί και για την οποία αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην προώθησή της.

7-9-09 Καινούρια ποσότητα μπαταριών προωθήθηκε από το Λύκειό μας.

Συνεχίζεται η συγκέντρωση χαρτιού και μικρών ηλεκτρονικών συσκευών για ανακύκλωση.

10-5-09 Καινούρια σημαντική ποσότητα χαρτιού προωθήθηκε για ανακύκλωση

5-9-08 Μεγάλες ποσότητες χαρτιού από βιβλία και άλλα που έφεραν στο σχολείο μαθητές και ιδιώτες προωθήσαμε πάλι για ανακύκλωση

Σημαντική θεωρείται η προσπάθεια του Λυκείου μας στον τομέα της ανακύκλωσης. Στη σημερινή εποχή όλοι, μικροί και μεγάλοι, αντιλαμβάνονται εύκολα τη σημασία της ανακύκλωσης τόσο για την εξοικονόμηση ενέργειας όσο και για την προστασία του περιβάλλοντος. Ιδιαίτερα στην περιοχή μας, όπου ο κόλπος Καλλονής, ένα φυσικό ιχθυοτροφείο και ζωτικός οικονομικός παράγοντας ανάπτυξης, κινδυνεύει με υποβάθμιση και από τα σκουπίδια, το μήνυμα της αναγκαιότητας της ανακύκλωσης περνάει ευκολότερα.

Το σχολείο μας δραστηριοποιήθηκε στους εξής επιμέρους τομείς με μεγάλη ανταπόκριση της σχολικής κοινότητας

1. Ανακύκλωση μπαταριών. με το ειδικό δοχείο της ΑΦΗΣ συγκεντρώνουμε μπαταρίες απ' την αρχή του σχολικού έτους.

2. Ανακύκλωση ηλεκτρονικών συσκευών. Ήδη παραδώσαμε στα χυτήρια Λέσβου σημαντικές ποσότητες ηλεκτρονικών υπολογιστών, εκτυπωτών, φωτοτυπικών, τηλεφώνων, τηλεοράσεων κ.λ.π. που συγκεντρώθηκαν απ' το σχολείο, τους μαθητές και άλλους φορείς της περιοχής μας.

3. Ανακύκλωση σιδήρου. προωθήσαμε για ανακύκλωση στα χυτήρια Λέσβου, τους σκελετούς δεκάδων κατεστραμένων θρανίων και καθισμάτων τα οποία γέμιζαν τους αποθηκευτικούς χώρους του διδακτηρίου.

4. Ανακύκλωση χαρτιού. Τέλος έχουμε αρχίσει την προσπάθεια ανακύκλωσης χαρτιού με ένα σχέδιο δημιουργίας μπαλετών από ανακυκλώσιμο χαρτί. Ήδη προωθήσαμε για ανακύκλωση σημαντικές ποσότητες σχολικών βιβλίων (περισσεύματα ή επιστροφές μαθητών περασμένων ετών)