Η ομάδα μας αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης του Λυκείου μας και τις καθηγήτριες Μητσιώρη Βάγια και Μάμμα Αποστολία.

Για να μελετήσουν καλύτερα την περιοχή Πολιχνίτου οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 υποομάδες ανάλογα με τον τόπο κατοικίας τους.

Έτσι η κάθε υποομάδα ανέλαβε μία μικρότερη περιοχή του δήμου κοντά στον τόπο κατοικίας της. Οι υποπεριοχές που δημιουργήσαμε ήταν :

Πολιχνίτος

Σκάλα Πολιχνίτου και Νυφίδα

Βρίσα, Βατερά, Σταυρός

Βασιλικά, Λισβόρι, Σκάλα Βασιλικών, Σκαμιούδι

Η κάθε υποομάδα στην περιοχή της, βρήκε και φωτογράφισε παλιά πηγάδια, γεωτρήσεις, νερόμυλους, πηγές, ποτάμια και χειμμάρους. Είδε τις ποσότητες και τη χρήση των νερών σήμερα, ρώτησε κι έμαθε από τους παλιότερους για τις ποσότητες και τη χρήση τους σε παλιότερα χρόνια και προβληματίστηκε σχετικά με την εξέλιξή τους στο μέλλον. Επίσης ήρθε σε επαφή με το δήμο Πολιχνίτου και πήρε πληροφορίες για τον τρόπο ύδρευσης και άρδευσης της περιοχής καθώς και για τα μελλοντικά σχέδια του δήμου στο συγκεκριμένο τομέα.

Τα στοιχεία που συνέλεγε η κάθε ομάδα τα καταχώριζε στο blog http://bpolichnitou09-10.blogspot.com που δημιουργήσαμε για το σκοπό αυτό στο μάθημα Εφαρμογές Υπολογιστών.