Ψαροτούφεκο = ένα χόμπυ

Στην περιοχή που ζούμε έχουμε την θάλασσα δίπλα μας. Έτσι μπορούμε να ασχοληθούμε με αυτήν είτε ψαρεύοντας, είτε κολυμπώντας.
Το ψάρεμα και συγκεκριμένα το ψαροτούφεκο είναι το θέμα με το οποίο πρόκειται να ασχοληθούμε. Για να κάνει κάποιος ψαροτούφεκο χρειάζεται καλή φυσική κατάσταση και γνώση της φυσιολογίας στην ελεύθερη κατάδυση!
Όμως σημαντικό είναι να κατέχει και τον ανάλογο εξοπλισμό!!!

το ψαροτούφεκο(όπλο)

ψαροντούφεκο

μια στολή κατάδυσης

στολή

μια μάσκα και έναν αναπνευστήρα

μάσκα

ζώνη μέσης με βαρίδια

ζώνη

πτερύγια (βατραχοπέδιλα)

βατραχοπέδιλα

σημαδούρα (σημαντήρας)

σημαδούρα

Και το πιο σημαντικό, η ερασιτεχνική άδεια αλιείας. Τότε είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε το χόμπι μας.

Εμείς μιας και ασχολούμαστε με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα γύρω στα 4 χρόνια είπαμε να σας δείξουμε μια πατέντα που κάναμε στη λαβή ενός ψαροτούφεκου. Ιδού λοιπόν η εργασία μας:

Μετατροπή απλής λαβής σε ανατομική λαβή δεξιόχειρα με την χρήση εποξικού στόκου 2 συστατικών.

πατέντα

επεξεργασία εικόνας: Mario Friday κείμενο, φωτογραφίες: jimmys_carbon - Manos Arm.