Project "κατασκευές"

Φέτος στην Α΄ Λυκείου ήρθαμε σε επαφή με καινούρια μαθήματα. Ένα από αυτά ήταν και η ερευνητική εργασία ή αλλιώς Project. Αυτό το μάθημα διδάσκεται μία μέρα της εβδομάδας σε δύο συνεχόμενες ώρες. Την παρουσίαση του μαθήματος έκαναν οι υπεύθυνες καθηγήτριες δίνοντας μας δέκα διαφορετικά θέματα, από τα οποία μπορούσαμε να επιλέξουμε ένα και να ασχοληθούμε με αυτό σε όλη την διάρκεια της σχολικής μας χρονιάς. Υπήρχε ποικιλία θεμάτων. Τα εννιά από αυτά μας παρέπεμπαν κυρίως στην αναζήτηση πληροφοριών. Ένα και μοναδικό διέφερε από αυτά το οποίο ήταν και η επιλογή μας, γιατί βασιζόταν κυρίως σε χειρωνακτική εργασία.

Στο πρώτο τετράμηνο ασχοληθήκαμε με την δημιουργία χριστουγεννιάτικων ειδών και ημερολογίων. Τα χριστουγεννιάτικα είδη ήταν κυρίως διακοσμητικά για το σπίτι όπως αρωματικά πουγκάκια,

μικρά μπουκαλάκια στα οποία κολλήσαμε με ντεκουπάζ χαρτοπετσέτες που απεικονίζουν διάφορες χριστουγεννιάτικες σκηνές και σύμβολα.

Τα ημερολόγια αποτελούνταν από ένα στολισμένο κομμάτι ' μπούρδας ' (λινάτσα) είτε από ένα κομμάτι ξύλο στολισμένο χριστουγεννιάτικα, πάνω στο οποίο τοποθετούσαμε εμείς ένα ημερολόγιο.

Το δεύτερο τετράμηνο είχε ως κύριο θέμα τις πασχαλινές δημιουργίες. Είχαμε χωριστεί σε δυο ομάδες. H μια ομάδα ασχολήθηκε με τη δημιουργία κεριών και η δεύτερη ομάδα με το στολισμό των λαμπάδων. Τα κεριά τα παρασκευάσαμε λιώνοντας αγοραστή παραφίνη στην οποία προσθέσαμε διάφορα χρώματα και αρώματα . Η δεύτερη ομάδα είχε αγοράσει έτοιμες απλές λαμπάδες και ασχολήθηκε με την κατασκευή κοσμημάτων για να τις στολίσει.

Ένα μέρος των κατασκευών (λαμπάδες, βραχιολάκια κ.λ.π.) προσφέρθηκε στο σύλλογο για παιδιά με καρκίνο 'ΕΛΠΙΔΑ"

Όλο αυτό για εμάς τους μαθητές της Α’ Λυκείου είναι μια ευχάριστη εμπειρία. Μέσα από αυτή καταφέραμε να μάθουμε τη συνεργασία και την ομαδική δουλειά. Υπήρξαν διάφορες στιγμές έντασης, γέλιου, χαράς αλλά και άγχους. Είναι ένα μάθημα που προσφέρει διέξοδο στη δημιουργικότητα μας αλλά και γνώσεις χρήσιμες στο μέλλον.

Τέλος θέλουμε να ευχαριστήσουμε τις καθηγήτριες που είναι υπεύθυνες για το project διότι έχουν δείξει μεγάλη υπομονή που ξεπερνά τα όρια τους.