Ο αγώνας του '21 μέσα απο το δημοτικό τραγούδι.

Η παράσταση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου που παρουσιάστηκε στο πολιτιστικό κέντρο του Πολιχνίτου από μαθητές και καθηγήτριες του σχολείου, στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Η παράσταση ήταν αφιερωμένη όχι μόνο στους γνωστούς ήρωες της επανάστασης, όπως ο Κολοκοτρώνης, ο Καραϊσκάκης, ο Διάκος και η Δέσπω, που με την επιμονή τους και τον αγώνα τους κράτησαν δυνατή την σπίθα της επανάστασης και μας χάρισαν την ελευθερία μας, αλλά και στους απλούς ανθρώπους, άνδρες και γυναίκες που μη μπορώντας να σκύβουν άλλο το κεφάλι αψήφησαν το θάνατο, άφησαν τα σπίτια τους και τους δικούς τους, πήραν τα άρματα και έφυγαν στα βουνά για να βοηθήσουν με τον δικό τους τρόπο, τον αγώνα για την ελευθερία.

Τα χορευτικά και η χορωδία με τα τραγούδια της, εξυμνούσαν τους αγώνες των πατριωτών, τις νίκες και τις ήττες, μεταφέροντας μας τις αγωνίες, τις χαρές, τις λύπες και τον πόνο που ένιωθαν.

Σημαντικό κομμάτι της παράστασης ήταν τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα που συναντάμε στα δημοτικά τραγούδια, όπως το στοιχείο του ανθρωπομορφισμού των πουλιών που σε συνδυασμό με το συμβολικό αριθμό ‘’3’’ έφεραν ειδήσεις, αποκάλυπταν το μέλλον και μοιρολογούσαν.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους βοήθησαν και αφιέρωσαν τον χρόνο τους για να ανέβει η παράσταση και που μας έκαναν να αισθανθούμε τυχεροί που ‘’γευόμαστε’’ το μεγαλύτερο αγαθό, την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε αποσπάσματα απ την παράσταση.