Αφιερωμένο στο Υπουργείο Παιδείας

‘‘Η παιδεία σαν εύφορη χώρα παράγει όλα τα αγαθά’’
Σωκράτης

Το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα θεωρείται ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα παγκοσμίως! Γιατί όμως ;

Η Φινλανδία υπήρξε η φτωχότερη χώρα στην Ευρώπη αλλά προσπαθώντας να ανατρέψει αυτήν την κατάσταση επένδυσε στην παιδεία και τα κατάφερε!

Σήμερα αποτελεί γεγονός ότι το 66% των Φινλανδών μαθητών εισάγεται στην ανώτατη εκπαίδευση. Επιπλέον, το 93% των παιδιών αποφοιτούν από το Λύκειο. Ταυτόχρονα, η Φινλανδία είναι η χώρα με το μικρότερο ποσοστό διαφθοράς σ’ όλον τον πλανήτη, καθώς η αγωγή που δίνεται στα σχολεία καθιστά ηθικούς πολίτες που απέχουν από τη διαφθορά. Ακόμη, σ’ αυτήν τη σκανδιναβική χώρα η διαφορά ανάμεσα στους ‘’καλούς’’ και στους αδύναμους μαθητές είναι η μικρότερη στον κόσμο!

‘’Στην Φινλανδία δεν έχουμε καθόλου ιδιωτικά σχολεία, ούτε ειδικά ή ελίτ σχολεία υπεροχής. Στο ίδιο σχολείο μ’ εμένα πηγαίνει η κόρη του πρωθυπουργού μας, του προέδρου της Νόκια, του θυρωρού μας και πολλά άλλα παιδιά με αναπηρίες καθώς και παιδιά μεταναστών’’, δηλώνει ένας δεκαπεντάχρονος μαθητής.

Αφ’ ενός στην Φινλανδία έχουν ένα πολύ χαλαρό περιβάλλον μάθησης, αντί να δίνουν προτεραιότητα στις εξετάσεις, ενώ αφ’ ετέρου καλλιεργούν στα σχολεία τη συνεργασία αντί των ανταγωνισμό ανάμεσα στους μαθητές. Τα παιδιά βγάζουν τα παπούτσια τους πριν μπουν στο σχολείο και προσφωνούν τους δασκάλους με το μικρό τους όνομα. Επιπροσθέτως, οι μαθητές πολύ σπάνια δίνουν εξετάσεις ή κάνουν εργασίες στο σπίτι μέχρι να φτάσουν στην εφηβεία. Ακολούθως, (και το τονίζω αυτό) υπάρχει μόνο ένα υποχρεωτικό τεστ, το οποίο δίνουν οι μαθητές όταν συμπληρώσουν το 16ο έτος της ηλικίας τους!

Το μυστικό του εκπαιδευτικού συστήματος αυτής της χώρας είναι ότι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές δεν προκαλούν άγχος και στρες στους μαθητές! Ένας Φινλανδός δάσκαλος επιδιώκει κάθε μέρα να προετοιμάζει τα παιδιά για ζωή!

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δε σέβεται και δεν προάγει τις δεξιότητες του κάθε παιδιού, είναι δασκαλοκεντρικό, καλλιεργεί τον ανταγωνισμό και όχι τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών. Γιατί λοιπόν η χώρα που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού στην Ευρώπη να έχει ένα τόσο απαρχαιωμένο εκπαιδευτικό σύστημα;