Συνένοχοι στη βία

Η βία στις μέρες μας όλο και αυξάνεται, κυρίως στα παιδιά. Η σχολική βία είναι υπαρκτή.

Οι μαθητές που είναι θεατές δεν μιλάνε γιατί φοβούνται πως το υπόλοιπο σχολείο θα τους αποκαλεί «καρφιά» και μετά θα μπουν στο στόχαστρο των παιδιών που ασκούν βία.

Από την άλλη πλευρά τα παιδιά που δέχονται βία δεν μπορούν να την αποκαλύψουν και να αντιδράσουν γιατί πιστεύουν ότι θα είναι χειρότερα γι’ αυτούς. Έτσι όμως η σιωπή γίνεται συνενοχή. Συνένοχοι θεωρούνται όχι μόνο αυτοί που ασκούν βία αλλά και οι θεατές που δεν αντιδρούν.

Απ’ την άλλη τα παιδιά που ασκούν βία και συνειδητοποιούν το λάθος τους δεν μπορούν να σταματήσουν γιατί η ομάδα τους, δεν θα τους αποδεχτεί πια και θα τους απορρίψει. Έτσι γίνονται και οι ίδιοι θύματα της βίας που άσκησαν και μπλέκονται στο φαύλο κύκλο της.

κείμενο:  black_dog

depi. ΤζοΤζο Ραφαέλλα Κ Meli.K Strs K.
Panos13 Peris K. Afroditi S. Elisavet Greg K.
Χρίστος Θ. Στρατής Δ. roufis Πάνος Τ. Piter Kon.
black_dog. Αγγελική π.