Η ζωή μου στη φυλακή προς παραδειγματισμό και συμμόρφωση…;

Η φυλακή που κατοικώ είναι ένα υπέροχο κτιριακό συγκρότημα με κήπο, σιντριβάνια και θερμαινόμενη πισίνα.

Το κελί που μένω είναι μία σουίτα η οποία έχει ένα υπέροχο υπνοδωμάτιο με στρώμα νερού, κρυστάλλινους καθρέφτες, ντουλάπες από ξύλο μαόνι και μπανιέρα με υδρομασάζ. Το σαλόνι έχει ένα μεγάλο γυάλινο τραπέζι, αναπαυτικές βελούδινες πολυθρόνες, έναν τεράστιο βελούδινο καναπέ και στο πάτωμα τεράστια μεταξωτά χαλιά. Στους τοίχους υπάρχουν πίνακες γνωστών ζωγράφων. Από την οροφή κρέμονται πολυέλαιοι φτιαγμένοι από κρύσταλλα με ρυθμιζόμενο φωτισμό. Η σουίτα μου διαθέτει επίσης δωμάτιο γυμναστικής με όλα τα όργανα που υπάρχουν και μία πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα. Ακόμα υπάρχει το δωμάτιο ψυχαγωγίας με γιγαντοοθόνη για να βλέπω ταινίες, να παίζω ηλεκτρονικά παιγνίδια και να βλέπω τα τριακόσια τηλεοπτικά κανάλια που είμαι συνδρομητής. Φυσικά δε λείπει και ο υπολογιστής κορυφαίας τεχνολογίας για να επισκέπτομαι το διαδίκτυο. Ο κλιματισμός είναι ψηφιακός και καλύπτει όλο το χώρο της σουίτας μου.

Ο κήπος είναι γεμάτος παρτέρια με εξωτικά λουλούδια και δέντρα. Ανάμεσα τους υπάρχουν σιντριβάνια που αναβλύζουν κρυστάλλινο νερό και στο κέντρο δεσπόζει η θερμαινόμενη πισίνα που είναι σκεπαστή ώστε να την χρησιμοποιώ και το χειμώνα χωρίς πρόβλημα. Πιο πέρα είναι και το αεροδρόμιο μου με το ελικόπτερο μου. Στον ίδιο χώρο είναι και το γκαράζ της λιμουζίνας μου.

Το υπηρετικό προσωπικό αποτελείται από δώδεκα δεσμοφύλακες. Ο ένας εκτελεί χρέη αρχιμάγειρα και μου φτιάχνει το ειδικό μενού της διατροφής μου. Ένας άλλος ασχολείται με την γυμναστική μου. Ένας τρίτος με προμηθεύει με πούρα και με σαμπάνιες και τέλος κάποιος τέταρτος με προμηθεύει με όμορφες δεσποινίδες που μου κάνουν μασάζ. Οι υπόλοιποι ασχολούνται με την καθαριότητα της σουίτας μου, την καθαριότητα της θερμαινόμενης πισίνας μου, την περιποίηση του κήπου μου, την φροντίδα της λιμουζίνας μου καθώς και του ελικοπτέρου μου.

Το φαγητό μου περιλαμβάνει σολομό, αστακό, ξιφία, ορτύκια, πέρδικα, ελάφι, λαγό, ενώ οι σαλάτες είναι από εκλεκτά χορταρικά και ακολουθούν εξωτικά φρούτα. Το φαγητό συνοδεύεται πάντα από εκλεκτό κρασί, και το απολαμβάνω πάντα με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής.

Το απόγευμα συνηθίζω να καπνίζω το κουβανέζικο πούρο μου, πίνοντας τη γαλλική σαμπάνια μου και κάνοντας βόλτα στον κήπο, μυρίζοντας τα λουλούδια στα παρτέρια και βλέποντας τους δεσμοφύλακες να περιποιούνται τον κήπο και να καθαρίζουν την πισίνα.

Για τις βόλτες μου έχω δύο επιλογές. Η πρώτη είναι η θωρακισμένη λιμουζίνα μου που την χρησιμοποιώ για τις κοντινές μου βόλτες και η δεύτερη είναι το ελικόπτερο μου για τις μακρινές μου βόλτες ενώ σκέπτομαι σοβαρά να αποκτήσω και αεροπλάνο για τα ταξίδια που κάνω στο εξωτερικό.

Αυτή λοιπόν είναι η μίζερη ζωή που ζω ως ένας βαρυποινίτης που έχει καταδικαστεί σε ισόβια κάθειρξη και έχει κλειστεί στη φυλακή. Αυτή είναι η άδικη και γεμάτη στερήσεις ζωή που ζω. Γι’ αυτό κι εσείς πρέπει να προσέχετε. Διαφορετικά θα έρθετε και εσείς εδώ!!

φωτογραφία: Peris K.   κείμενο: Χρίστος Θ.

depi. ΤζοΤζο Ραφαέλλα Κ Meli.K Strs K.
Panos13 Peris K. Afroditi S. Elisavet Greg K.
Χρίστος Θ. Στρατής Δ. roufis Πάνος Τ. Piter Kon.
black_dog. Αγγελική π.