Ο ρόλος της εκπαίδευσης στην ειρήνη

Μπορεί η εκπαίδευση να παίξει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση της ειρήνης;

Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες οι μαθητές ρωτήθηκαν αν πιστεύουν ότι ο πόλεμος επιλύει διαφορές. Στις χώρες με αναπτυγμένα εκπαιδευτικά συστήματα οι μαθητές ισχυρίστηκαν ότι είναι κατά του πολέμου και υποστήριξαν ότι θα έκαναν τα πάντα έτσι ώστε να διατηρηθεί η ειρήνη στον πλανήτη Γη. Αντίθετα σε χώρες με όχι και τόσο αναπτυγμένα εκπαιδευτικά συστήματα, οι μαθητές υποστήριξαν ότι ο πόλεμος μπορεί να επιφέρει και θετικά αποτελέσματα, καθώς κάνει τις χώρες που νικούν στον πόλεμο περισσότερο ισχυρές.

Αναμφίβολα η εκπαίδευση και η στοιχειώδης παιδεία είναι δυνατό να ενισχύσουν το πνεύμα της ειρήνης λόγω του ότι κανείς μαθαίνει τις επιπτώσεις του πολέμου και την αξία και τα οφέλη της ειρήνης για τους ανθρώπους. Επίσης η εκπαίδευση και η στοιχειώδης παιδεία που αποκτά ένας άνθρωπος κατά τη διάρκεια της ζωής του, του δίνει την δυνατότητα να κατανοήσει τη βαθιά σημασία της συνεργασίας που επιτυγχάνεται αποκλειστικά σε καιρό ειρήνης.

Επιπλέον η ουσιαστική μόρφωση δίνει την ευκαιρία να μελετήσει κανείς τα έργα ‘μεγάλων’ και ‘σοφών’ ανθρώπων, όπως π.χ. τα έργα του Θουκιδίδη, που κάνουν λόγο για τις μελανές συνέπειες του πολέμου.Με τη μελέτη της ιστορίας, μαθαίνει το παρελθόν και τα ‘λάθη’ που έκαναν οι άνθρωποι τότε, έτσι ώστε να μην τα επαναλαμβάνει στο παρόν και στο μέλλον.

Τελικά, η στοιχειώδης παιδεία αποτελεί κίνητρο αποφυγής του πολέμου και αφορμή για ένα ειρηνικότερο αύριο.

φωτογραφία   κείμενο: Meli.K

depi. ΤζοΤζο Ραφαέλλα Κ Meli.K Strs K.
Panos13 Peris K. Afroditi S. Elisavet Greg K.
Χρίστος Θ. Στρατής Δ. roufis Πάνος Τ. Piter Kon.
black_dog. Αγγελική π.