Εξεταστικό σύστημα-
Μαθητές πειραματόζωα

Η γενική αναστάτωση που επικρατεί σε όλη τη χώρα, επέφερε αλλαγές σε όλα τα επίπεδα. Έτσι, είναι αναμενόμενο και οι ριζικές αλλαγές στον τομέα της παιδείας.Η παιδεία αποτελεί πάντα για τη χώρα μας ένα πρόβλημα των νέων, αφού συνδέεται με την πολιτική ιδεολογία της εκάστοτε κυβέρνησης. Οι αλλαγές που “ακούγονται” σήμερα είναι πολλές και όχι και τόσο ευχάριστες για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Τα ερωτήματα που απασχολούν όλους είναι:
Τι θα γίνει στη πραγματικότητα;
Γιατί γίνονται όλα αυτά και πότε θα γίνουν;
Ποιες οι συνέπειες για μαθητές και εκπαιδευτικούς;
Θα είναι ωφέλιμο ή ίσως κάνουν χειρότερη την ήδη άσχημη κατάσταση;

Όλα αυτά τα ερωτήματα μένουν αναπάντητα και φυσικά, χωρίς να υπάρχει καμία διευκρίνιση ή εξήγηση από τους αρμοδίους με αποτέλεσμα εμείς οι μαθητές να ζούμε στην αβεβαιότητα χωρίς να μπορούμε να προγραμματίσουμε το μέλλον μας. Οι πολιτικοί βέβαια μιλάνε για μια εποχή αλλαγής και μεταρρυθμίσεων καθορίζοντας το μέλλον εκατοντάδων παιδιών.

Όμως, καθώς ζούμε σε μια χώρα όπου υπάρχει το πολίτευμα της δημοκρατίας και μάλιστα στη χώρα που γεννήθηκε η ίδια η δημοκρατία, όπου ο λαός είναι το κυρίαρχο όργανο στη λήψη μιας απόφασης, δεν θα έπρεπε μάλλον να σκεφτούν πως οι μαθητές δεν είναι πειραματόζωα, αλλά άνθρωποι οι οποίοι έχουν πλήρη επίγνωση της κατάστασης και έχουν την ικανότητα να κρίνουν, ίσως και καλύτερα, από τους λεγόμενους αρμοδίους; Η ανικανότητά τους στη λήψη πολλών αποφάσεων αυτό αποδεικνύει τουλάχιστον.

Ίσως είναι καιρός και εμείς οι μαθητές να αποδείξουμε πως είμαστε ικανοί και μπορούμε να συμμετάσχουμε στις αποφάσεις που αφορούν το μέλλον μας.

κείμενο-φωτογραφία: the big Bang