Ο μπουκαλάκης

Γεια σας!!

Είμαι ο Λάκης ο μπουκαλάκης και είμαι εδώ για να σας διηγηθώ την ιστορία μου!

Βρισκόμουνα στην αναμονή εδώ και 100 χρόνια περίπου, καθώς με είχαν σε μια αποθήκη μαζί με πολλούς άλλους φίλους μου και με προορισμό την ανακύκλωση! Τα χρόνια πέρνούσαν και όλο και περισσότερα γυάλινα μπουκάλια μαζεύονταν δίπλα μου! Δεν λέω πως δεν πέρναγα καλά αλλά είχα αρχίσει να βαριέμαι! Άσε που ήταν και πολύ στριμωγμένα ανάμεσα στα εκατοντάδες μπουκάλια.
Ώσπου μια μέρα, που σημάδεψε τη ζωή μου, ήρθε ένας νέος και με ξέθαψε με καθάρισε, με έβαλε σε κάτι μεγάλα τσουβάλια με τους φίλους μου και μου είπε «ήρθε η ώρα να φανείτε χρήσιμα». Ένιωσα τόσο χαρούμενος και γεμάτος ενέργεια που το στήθος μου φούσκωσε από υπερηφάνεια. Και απ’ εκεί ξεκίνησε ένα κουραστικό ταξίδι προς την Μυτιλήνη μέσα σε ένα κόκκινο αγροτικό
αυτοκίνητο μαζί με πολλά αλλά μπουκάλια, άλλα γνωστά και άλλα ξένα, που είχαν συγκεντρώσει οι λίγοι αλλά καλοί μου φίλοι, μαθητές της Β’ Λυκείου! Και τότε ήταν που έμαθα πού θα με πήγαιναν και τι σκοπό είχαν για μένα…. Τα παιδιά του σχολείου συμμετείχαν σε ένα διαγωνισμό ανακύκλωσης, που τα έπαθλα ήταν ποδήλατα και άλλα ωραία δώρα! Έτσι χρειάζονταν και μένα, για να πετύχουν μια μεγάλη νίκη !!!

Ήταν η τελευταία μέρα του διαγωνισμού, και τρία κορίτσια ανέλαβαν να μας πάνε στους κάδους. Ο καιρός ήταν πολύ άσχημος, αφού έβρεχε συνέχεια και είχαμε γίνει όλοι παπιά, άσε που χάλαγε και το μηχάνημα και έπρεπε να περιμένουμε πολύ ώρα μέχρι να μπουν όλα τα μπουκάλια!

Τώρα που σας μιλάω με έχουν λιώσει, και με ετοιμάζουν για κάτι άλλο διαφορετικό. Είμαι πάαααρα πολύ χαρούμενος παρ΄όλο που πριν λίγες ώρες πληροφορήθηκα ότι τα παιδιά που έδωσαν νόημα στη ζωή μου, δεν κέρδισαν το διαγωνισμό! Προσπάθησα να μάθω το γιατί, ίσως δεν ήμασταν ωραίοι; ίσως δεν είχαμε το κατάλληλο μέγεθος; ή μήπως ήμασταν λίγοι; Μα ήμασταν 850 μπουκάλια! Πώς έγινε και χάσαμε;; Οι νικητές ήταν απο σχολεία της πόλης που έχουν πολλούς μαθητές! Πώς να μην κέρδιζαν; Με τα λιγοστά μαθηματικά που ξέρω, σκέφτομαι ότι θα έπρεπε ο νικητής να προκύψει αφού εξετάσουν τον αριθμό των μπουκαλιών σε αναλογία με τον αριθμό των μαθητών της τάξης!

Δεν ξέρω για σας, εγώ στενοχωρέθηκα πάρα πολύ. Το ίδιο και οι μαθητές, καθώς ήθελαν πολύ αυτή τη νίκη! Φαίνεται όμως ότι οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού κατάλαβαν … το λάθος τους ή τη μεγάλη και δύσκολη προσπάθεια των μαθητών και γι’ αυτό αποφάσισαν να δώσουν σε κάθε σχολείο της επαρχίας που έλαβε μέρος στην ανακύκλωση ένα ποδήλατο! Να δούμε ποιος θα το πάρει;
Αυτή ήταν η ιστοριούλα μου, ελπίζω να μην βαρεθήκατε!