«θέλετε δέντρα ανθίσετε,
θέλετε μαραθείτε»

Για άλλη μια φορά το σχολείο μας βρήκε τον τρόπο να μας εντυπωσιάσει κάνοντας μια εντελώς διαφορετική γιορτή που δεν έμοιαζε σε τίποτα από αυτές που έχουμε συνηθίσει ως τώρα. Το δύσκολο αυτό έργο ανέλαβαν οι καθηγήτριες Βουτσά Θεοδώρα και Γκούρα Άννα. Αυτό που έκανε την παράσταση ξεχωριστή ήταν τα τραγούδια, τα χορευτικά και τα δρώμενα που ήταν άριστα δεμένα μεταξύ τους, ώστε να μην επιτρέψουν στο κοινό να βαρεθεί ούτε για μια στιγμή. Αξιοσημείωτο είναι το ότι συμμετείχαν πάνω από 40 παιδιά.

Η πλοκή της παράστασης είχε να κάνει με τέσσερις μεγάλους ήρωες που εμψύχωσαν τους Έλληνες να κάνουν την επανάσταση, τον Ερωτόκριτο, τον Μ. Αλέξανδρο, το Διγενή και τον Αγ. Γεώργιο. Σε όλο το έργο βρίσκεται πάνω στην σκηνή ένας ραγιάς που κάθεται λυπημένος και απελπισμένος, ώσπου εμφανίζονται οι 4 ήρωες, για να του δώσουν κουράγιο χαρίζοντας του συμβολικά ένα ρούχο τους. Τελικά ο ραγιάς εμψυχώνεται ξεπερνάει τους πειρασμούς της φύσης που οργιάζει, λέγοντας χαρακτηριστικά: «θέλετε δέντρα ανθίσετε, θέλετε μαραθείτε».

Δόθηκαν συνολικά δυο παραστάσεις, η μια για τους μαθητές και η άλλη για τους υπόλοιπους κατοίκους του χωριού, οι οποίοι έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Αποσπάσματα της παράστασης μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.